Przypadek - Blind Chance (1981), Krzysztof Kieślowski

Witek, Varşova’ya giden trenin arkasından koşmaktadır. Film, bu koşunun 3 farklı olasılıkla sonuçlanmasının ardından Witek’in hayatının geri kalan kısmının nasıl gelişeceği üzerine varsayımları anlatır.İlki; trene yetişir ve orada dürüst bir komünist ile tanışır. Bundan sonra Parti’nin aktif bir üyesi haline gelir. İkincisi; trene yetişmek için koşarken istasyon görevlilerinden birine çarpar ve çıkan arbede sonucunda tutuklanır. Cezasını çekmek üzere çalışmak üzere gönderildiği parkta, kendisi gibi cezalandırılmış olan karşı görüşlü biriyle tanışır. Böylece karşı tarafın bir üyesi haline gelir.Üçüncüsü; treni kaçırır ve kimse ile tartışmadan yoluna gidecek iken okuldan bir kız ile tanışır. İleride bu kız ile evlenip, okulunu bitirip, bir doktor olarak huzurlu ve apolitik bir hayat sürmeye başlar. 

şeklinde özetleyebileceğimiz film, finaliyle beni baya şaşırttı. kader dediğimiz şeyin maddeleşmiş haliydi sanki. kabul, izlerken biraz sıkıldım hatta kieslowski’nin tek sıkıldığım filmi bu oldu ama finalini gördükten sonra değdiğini anladım. Adam öyle filmler çekiyor ki sonunda izlediğinize pişman oluyorsanız, sanattan bi halt anlamıyorsunuz demektir. 

film, buram buram politika kokuyordu aslında. çünkü karakterimizin hayatı tamamen polonya’nın siyasi durumuna göre değişiyor, hayatı siyasetle doğru orantılı ilerliyor. ve kieslowski öyle iyi bir iş çıkarmış ki, apolitik olmayı da, katolik olmayı da, komünist olmayı da tüm tarafsızlıklarıyla gösterebilmiş. her ne kadar film hükümet baskısı yüzünden tarafız çekilmiş olsa da ben istemeden yapılmış bu objektifliği sevdim. 

film üç bölümden oluşuyor; 
1- witek varşovaya giden treni yakalarsa ne olur? 
2- witek varşovaya giden treni yakalayamaz ve istasyondaki polisler ile kavga edip hapse düşerse ne olur? 
3- witek varşovaya giden treni yakalayamaz ve polisler ile herhangi bir münasebette bulunmazsa ne olur? 

kısaca film kelebek etkisini gösteriyor bize. çok güzel detaylar vardı ve çok gerçekçiydi Boguslaw Linda güzel iş çıkarmış. Sonunda yaşadığım şaşkınlığa değdi. İyi seyirler.